Materská škola J. Braneckého 129/13 Trenčianska Teplá
Prevádzkový poriadok
Schválil: dňa:
1. Identifikačné údaje
Názov zariadenia: Materská škola
Adresa školy: J.Braneckého 129/13
Trenčianska Teplá
Kontakt: tel. 032/6591295
e-mail: mstrencianskatepla@centrum.sk
Forma právnej subjektivity: Rozpočtová organizácia s právnou subjektivitou
v zmysle Zriaďovacej listiny č. 249//2002 z 01. 07. 2002
vydanej obcou Trenčianska Teplá
Prevádzkovateľ: Materská škola, štatutárny zástupca Danka Ďuriačová,
riaditeľka oprávnená konať v jej mene vo všetkých
veciach
IČO: 36131679
Druh zariadenia: Materská škola je šesťtriedna,
5 trieda s celodennou výchovnou starostlivosťou
1 trieda s celodennou výchovnou starostlivosťou
je v elokovanom pracovisku
Najvyšší počet detí zodpovedajúci veľkosti vnútorných priestorov - kapacita zariadenia: 115 detí a v elokovanom pracovisku Dobrá je kapacita 22 detí
Rozhodnutie vydané dňa 02.09.2010 s určenou kapacitou 115 detí, - 4 triedy sú sú identické, každá pozostáva z dennej miestnosti, spálne, šatne detí a zariadenia na osobnú hygienu – 5 umývadiel a zariadenia na osobnú hygienu zamestnancov a skladu pomôcok. Podlahová plocha každej dennej miestnosti je 72 m2. Piatu triedu tvorí denná miestnosť, ktorá plní funkciu herne a spálne, šatňu detí, zariadenia na osobnú hygienu s umyvárkou detí – 4 umývadlá, zariadenia na osobnú hygienu zamestnancov a sklad pomôcok- Podlahová plocha dennej miestnosti, v ktorej sa rozkladajú ležadlá je 75,19 m2.. V zariadení je výdajňa stravy a jedáleň, kde sa deti stravujú na 2 etapy podľa časového harmonogramu. Taktiež je v hospodárskej časti umiestnená riaditeľňa, sborovňa, kancelária ekonomky a práčovňa so sušiarňou.
V elokovanom pracovisku Dobrá sú vytvorené priestory pre 1 triedu. Priestory pozostávajú s z dennej miestnosti, jedálne, spálne, šatne detí, zariadenia na osobnú hygienu s umyvárkou detí, šatne a osobnú hygienu zamestnancov, kancelárie a zariadenia školského stravovania. Podlahová plocha dennej miestnosti je 65,19 m2, teda pre 22 detí. V zariadení sa umiestňujú aj deti mladšie ako tri roky.
2. Organizácia režimu dňa a výchovno-vzdelávacej činnosti
Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem. V týchto formách sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy.
Pred nástupom do MŠ je potrebné, aby dieťa malo potvrdenú prihlášku od detského lekára aj s údajom o očkovaní.
Prevádzka MŠ na Braneckého je denne od 6,00 hod. do 16,00 hod. A v elokovanom pracovisku Dobrá od 6,30 hod. do 16,00 hod.
5
Denný poriadok pre dvoj - až šesťročné deti je nasledovný:
6,00 - 7,00 hod. schádzanie sa detí, hry a hrové činnosti
7,00 - 8,30 hod. hry a hrové činnosti, pohybové a relaxačné cvičenia, ranný kruh
8,30 - 9,00 hod. činnosti zabezpečujúce životosprávu /osobná hygiena /
hygiena, desiata
9,00 - 11,30 hod. edukačné činnosti,
pobyt detí vonku
9,10 – 11,10 h. - dvoj- štvorročné deti
9,40 – 11,40 h. - štvor- šesťročné deti
11,15 - 12,00 hod. hygiena, obed
11,15 – 11,45 h .-dvoj- štvorročné deti
11,45 - 12,15 h. -štvor- šesťročné deti
11,45 - 14,15 hod. odpočinok
činnosti zabezpečujúce životosprávu /osobná hygiena
11,45 – 13.45 h.- dvoj- štvorročné deti
12,15 – 14,15 h.- štvor- šesťročné deti
13,45 - 14,30 hod. činnosti zabezpečujúce životosprávu /osobná hygiena
Olovrant
13.45 - 14,15 h.- dvoj- štvorročné deti
14,15 - 14,30 h.- štvor- šesťročné deti
14,30 - 15,30 hod. hry a hrové činnosti , pobyt detí vonku
popoludňajšie edukačné činnosti,
15,30 - 16,00 hod hry a hrové činnosti,
16,00 hod. koniec prevádzky
Ranné preberanie detí zabezpečuje určený pedagogický zamestnanec pri vstupe do triedy za prítomnosti rodiča alebo osoby, ktorá dieťa do zariadenia priviedla. Prijíma len deti, u ktorých po vykonaní ranného filtra nezistila známky akútneho ochorenia. Ak sa pri rannom filtri zistia príznaky ochorenia, dieťa môže prijať len na základe odporučenia od ošetrujúceho lekára.
Ak dieťa chýbalo v zariadení dlhšie ako päť dní, musí rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa predložiť písomné prehlásenie, nie staršie ako jeden deň o tom, že dieťa nemá prenosné ochorenie a nebolo mu nariadené karanténne opatrenie. Po prijatí dieťaťa do zariadenia je mu umožnené podľa individuálnej potreby dospávať alebo sa hrať a podľa individuálnej potreby v súlade s denným poriadkom.
Počas popoludňajšieho oddychu v spálni dbá pedagogický zamestnanec na správne rozloženie ležadiel, na čistotu posteľnej bielizne a osobnej bielizne detí. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne v čase od 10,30 do 11,00 hod. vetraním cez veľké okná, počas spánku detí nepriamo cez dennú miestnosť v zimných mesiacoch, v letných mesiacoch sa spí pri otvorených oknách. Teplota spálne sa sleduje na nástennom teplomeri.
Deti sú vedené k dodržiavaniu zásad osobnej čistoty individuálne, podľa potreby. Pravidelne sa osobná hygiena uskutočňuje pred jedlom, po pobyte vonku a po popoludňajšom odpočinku. Po jedle sú deti vedené pod odborným dohľadom pedagogického zamestnanca k správnemu spôsobu umývania zubov a ostatných návykov stomatohygieny. Sú vedené aj k pravidelnému spôsobu otužovania vodou a vzduchom.
V rámci denného poriadku je vyčlenený dostatočný čas na pobyt detí vonku. Za jeho dodržiavanie je zodpovedný pedagogický zamestnanec, ktorý má službu, tento zodpovedá aj za bezpečnosť detí. Okrem pobytu vonku sa využívajú aj telovýchovné aktivity medzi jednotlivými činnosťami a každý deň sú realizované ranné cvičenia vo vyvetranej herni, alebo na chodbe, ktoré pomáhajú deťom utvárať návyk na pravidelné cvičenie a radosť z pohybu. Po cvičení v cvičebnom úbore / staršie deti/ sa vykonáva osobná hygiena s prvkami otužovania.
3. Opatrenia pri prejavoch akútneho ochorenia dieťaťa počas pobytu v zariadení
Ak sa u dieťaťa počas dňa prejavia príznaky akútneho ochorenia, je povinnosťou pedagogického zamestnanca zabezpečiť nad ním dohľad a bez meškania informovať zákonného zástupcu dieťaťa.
4. Stravovanie detí
Stravovane detí na MŠ J.Braneckého je zabezpečené zo zariadenia Školskej kuchyne pri ZŠ Trenčianska Teplá v súlade s denným poriadkom. Za kvalitu a predpísané množstvo stravy zodpovedá vedúca zariadenia spoločného stravovania ZŠ Trenčianska Teplá, za pitný režim detí pedagogickí zamestnanci. Strava sa vydáva výdajni zamestnancom MŠ zariadenia spoločného stravovania. Do jedálneho lístka sú vpisované energetické a základné nutričné údaje o podávanej strave, jedálny lístok je pre informáciu rodičov vyvesený pri vstupe do MŠ. Na pitný režim sú zabezpečené nápoje – pitná voda, čaj – hygienicky vyhovujúcim spôsobom. Za ponuku je zodpovedný pedagogický zamestnanec.
V elokovanom pracovisku Dobrá sa strava pripravuje vo vlastnej kuchyni a deťom sa vydáva v jedálni cez okienko. Za kvalitu a predpísané množstvo stravy zodpovedá tiež vedúca spoločného stravovania ZŠ Trenčianska Teplá.
5. Zabezpečenie dostatočného množstva pitnej vody
Materská škola je zásobovaná vodou z verejného vodovodu v dostatočnom množstve. Na jedno dieťa a deň pripadá približne 60 litrov vody, čo je možné dokladovať spotrebou pitnej vody v zariadení podľa merača. Teplá voda sa pripravuje od pomocou plynového bojlera a pre deti je dostupná len cez miešaciu batériu, ktorú obsluhuje pedagogický personál. Namiešaná voda nepresahuje teplotu 45oC.
6. Čistota a údržba priestorov predškolského zariadenia
Na upratovanie sa používajú roztoky syntetických čistiacich prípravkov v koncentráciách odporúčaných výrobcami, ktoré sa pripravujú v teplej vode a ktoré nie sú zaradené medzi nebezpečné chemické látky a nebezpečné chemické prostriedky. Za nákup správnych čistiacich prostriedkov zodpovedá školníčka MŠ. Pri upratovaní sa používajú klasické ručné pomôcky, umývacie a čistiace nástroje, ktoré sú farebne označené podľa účelu, a to napr. červenou farbou pomôcky, ktoré sa používajú na upratovanie WC, modrou farbou pomôcky na umývanie podláh, stien a dverí, zelenou farbou pomôcky, ktoré sa používajú na čistenie nábytku, stolov, hračiek a pod.
Pomôcky na upratovanie, čistiace a dezinfekčné prípravky sú uložené mimo dosahu detí a za ich uloženie zodpovedá školníčka. Použité pomôcky na upratovanie sa po použití dezinfikujú a sušia mimo priestorov pre deti. Pri umývaní podláh a plôch sa používajú dve vedrá, v jednom sa handra namáča buď do čistiaceho, alebo do dezinfekčného roztoku a do druhého sa žmýka.
Frekvencia upratovania
Frekvencia upratovania je nasledovná:
Denne sa upratujú na vlhko s použitím čistiacich prípravkov dva- až trikrát podlahy tried, šatní, chodieb, schodíšť, vrátane zábradlí. Ďalej sa vysávajú koberce, utierajú sa na vlhko detské kútiky, kryty na radiátoroch, kľučky dvier. S použitím dezinfekčného prostriedku sa denne umýva umyvárka, WC, a šatňa, po ich dôkladnom mechanickom očistení. Vynášajú sa odpadky a odpadkové koše sa umývajú.
Týždenne sa umývajú obklady, olejové nátery, poháre, hrebene, hračky, drevené časti ležadiel. Menia sa uteráky a pyžamká detí.
Mesačne sa čistia koberce a čalúnenie mokrou cestou, perú textilné hračky, vysávajú ležadlá. Jedenkrát za 14 dní sa mení posteľná bielizeň.
Štvrťročne sa čistia žalúzie.
Polročne sa ošetruje a leští nábytok, umývajú sa okná a svietidlá.
Na dezinfekciu zariadení sa používajú chemické dezinfekčné látky na báze chlóru, ich príprava a aplikácia sa vykonáva podľa návodu výrobcu. Dezinfekcia sa vykonáva vždy po dôkladnom mechanickom očistení na vlhko. Za dodržiavanie čistoty a poriadku podľa harmonogramu zodpovedá riaditeľka materskej školy.
Harmonogram práce pre upratovačky MŠ:
6,00 – 11,30 Utieranie prachu v šatni a v triedach
Polievanie kvetov, utieranie ich listov
Upratovanie šatne a priľahlých miestností – WC
detí
Umývanie podlahy vo všetkých miestnostiach, dezinfekcia WC, umytie
zrkadiel, umývanie detských skriniek
Čistenie vonkajších chodníkov
Vysávanie kobercov
Utieranie prachu v triedach
Dezinfekcia gumených hračiek, hrebeňov
Vysávanie pod ležadlami 1x týždenne
Prezliekanie posteľnej bielizne 1x za 4 týždne a podľa potreby
Umývanie okien a rámov 1 x za 3 mesiace
Výmena záclon 1 x za 3 mesiace
Umývanie nábytku, dvier 1x týždenne
Umývanie svietidiel 1x za dva týždne, umývateľných stien 1 x za
mesiac
Pranie menších kobercov, behúňov – podľa potreby
Tepovanie kobercov 1x ročne a podľa potreby
Umývanie radiátorov 1 x mesačne
11,30 – 12,00 Obed – pomoc pri sebaobslužných prácach pred spánkom
12,00 – 12,30 Prestávka na odpočinok pre zamestnancov
12,30- 16. 30 Umývanie podlahy vo všetkých miestnostiach, dezinfekcia WC, umytie
zrkadiel, umývadiel, schodišťa, umývanie detských skriniek
Vetranie, ustlanie postieľok
Utretie stolov po olovrante
Umývanie šatne
Piatok výmena uterákov
V zimnom období odpratávanie snehu v areáli MŠ
Časová doba upratovačiek je striedavá, 6,30 - 13,30
7,30 - 15,30
8,30 - 16,30
Upratovačky pri práci používajú OOP a tiež sú poučené o ochrane zdravia pri čistení chemickými prípravkami.
7. Starostlivosť o vonkajšie priestory detského ihriska a pozemku predškolského zariadenia
Pozemok materskej školy je oplotený. Na školskom dvore sú 2 pieskoviská, preliezačky a húpačky. Ostatná časť pozemku je zatrávnená. Zamestnancami obce je zabezpečené pravidelné kosenie trávnatej plochy minimálne jedenkrát za mesiac. Počas prerušenia prevádzky, ale aj podľa potreby je v spolupráci s rodičmi zabezpečená údržba zariadení detského ihriska.
V elokovanom pracovisku Dobrá je o vonkajšie priestory zabezpečená obdobná starostlivosť.
V MŠ J. Braneckého sú 2 pieskoviská a v MŠ Dobrá jedno pieskovisko. O uvedené pieskoviská je zabezpečená starostlivosť počas celého roka o čom sa vedie dokumentácia a na zimné obdobie sú prekryté autoplachtami.
8. Skladovanie a manipulácia s posteľnou bielizňou, frekvencia jej výmeny
Spôsob nakladania s posteľnou bielizňou, pyžamkami detí a uterákmi je popísaný v časti 2 a 6. Týždenne sa zabezpečuje výmena uterákov a posteľná bielizeň sa mení raz za mesiac – pranie sa zabezpečuje v práčovni MŚ J. Braneckého. Výmena pyžamiek detí sa zabezpečuje týždenne prostredníctvom rodičov, za kontrolu zodpovedá riaditeľka MŠ a triedne učiteľky.
V MŠ Dobrá je frekvencia výmeny rovnaká. Čistá bielizeň sa skladuje v obidvoch zariadeniach v sklade skriniach určených na čisté prádlo.
9. Zneškodňovanie tuhého odpadu
Odpad z miestností materskej školy vynášajú upratovačky do odpadových nádob., ktoré sú umiestnené na vonkajšom stanovišti v samostatnej časti pred areálom. Po vyprázdnení sa nádoby umývajú a následne dezinfikujú podľa uvedeného návodu. Vyprázdňovanie vonkajších odpadových nádob zabezpečuje firma MARIUS PEDERSEN Trenčín dvakrát do mesiaca.
10. Pokyny pre zamestnancov materskej školy
Sú spracované samostatne s ohľadom na zabezpečenie trvalého dozoru nad deťmi.
Pokyny pre zamestnancov obsahuje vypracovaný Pracovný poriadok pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení vydaný MŠ a Školský poriadok.
Každý zamestnanec je povinný pri príchode do zamestnania zapísať sa do knihy dochádzky. Opustenie pracoviska je dovolené len s podpísanou priepustkou, ktorú si potom zamestnanec pripojí ku svojej mesačnej dochádzke. Pre plynulú prevádzku zariadenia je každý zamestnanec povinný vopred nahlásiť známu neprítomnosť v práci. Materská škola je otvorená od 6,00 hod, kedy sa deti schádzajú v 2. Triede, kde zabezpečuje výchovno- vzdelávací proces učiteľka.
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci zariadenia riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi.
Pedagogické zamestnankyne dodržiavajú hygienické zásady, hygienu pedagogického procesu a riadia sa predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a výchove. Vedú k dodržiavaniu týchto zásad aj zverené deti. Sú povinné oznámiť riaditeľke školy nedostatky a závady, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť, alebo zdravie pri práci. Sú osobne zodpovedné za ochranu a bezpečnosť detí v čase od prebratia po odovzdanie inej pracovníčke materskej školy, zákonnému zástupcovi dieťaťa, či inej splnomocnenej osobe. Činnosť riadia tak, aby predchádzali možným úrazom. Pedagogickí i prevádzkoví zamestnanci sa starajú o zabezpečenie trvalého dozoru nad zverenými deťmi. Pedagóg od detí neodchádza ani počas spánku, dbá na primerané oblečenie a odpočinok vo vyvetranej miestnosti. Za dodržiavanie hygieny priestorov MŠ a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci v rozsahu im určenej pracovnej náplne. Ochrana spoločného a osobného majetku i bezpečnosti detí je zaistená zámkami.
11. Pokyny pre návštevníkov
Do materskej školy môže vstúpiť len rodič alebo zákonný zástupca dieťaťa, tomuto je dieťa odovzdané. Pohyb cudzích osôb v materskej škole je vždy len so súhlasom riaditeľky a v sprievode zamestnancov materskej školy.
12. Usmernenie pri výskyte pedikulózy v predškolskom zariadení
Pri výskyte prenosného parazitného ochorenia triedni učitelia vyčlenia dieťa z kolektívu a bez meškania informujú zákonného zástupcu, ktorý je zodpovedný za dôsledné odhmyzenie a vyčistenie vlasov od hníd.
Dieťa zostáva doma podľa potreby a zákonnému zástupcovi je zaslané usmernenie na odstránenie ochorenia (vypracované na základe Usmernenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne: Výskyt pedikulózy v predškolských a školských zariadeniach). Do triedneho kolektívu je dieťa začlenené až po dôslednom odstránení parazitného ochorenia.
V prípade výskytu pedikulózy v MŠ sa upozornia všetci rodičia.
Usmernenie:
- Zvyšovať úroveň osobnej hygieny, vykonávať pravidelné prehliadky vlasov,
- Lezúce vši a hnidy zneškodňovať pomocou účinných dezinfekčných prostriedkov: Diffusil, H pena, Parasidone pena a šampón, Nitifor vlasová voda.
Mimoriadne účinný na likvidáciu lezúcich vší a hníd fyzikálnym spôsobom je prípravok Hedrin. Nemá dráždivé a alergizujúce účinky na pokožku a nevzniká naňho rezistencia.
Umývanie hlavy šampónom musí trvať 3 minúty, šampón musí preniknúť až k pokožke a potom ho opláchnuť čistou vodou. Šampón aplikovať druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a na záver je potrebné vlasy opláchnuť vlažnou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto dve po sebe idúce aplikácie nevyhnutné. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz u všetkých členov kolektívu (dohodne sa konkrétny víkend).
K zaisteniu spoľahlivej likvidácií vší, ktoré pri prvom umytí boli ukryté v hnidách a tak prežili, je umytie hlavy žiadúce po 8 – 10 dňoch.
- Osobnú posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
- Čiapky, šály, šatky a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať minimálne v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôsledne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp. postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.
- Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefy) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Persteril).
- Zásadné je zabezpečenie úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (hrebeň, uterák) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.
Pri výskyte pedikulózy vedenie školy zabezpečuje dôslednú dezinfekciu školských priestorov (umývanie podláh roztokom Savo), žinenky a matrace používané na hodinách telesnej výchovy sa vystriekajú Biolitom na lezúci hmyz, vyvetrajú sa, vystavia sa účinkom slnečného žiarenia a 3 – 4 dni sa nepoužívajú.
V materskej škole denne pri rannom filtri učitelia kontrolujú denne vlasatú časť hlavy, tiež triedni učitelia na školách vykonávajú pravidelne preventívne prehliadky (počas výskytu pedikulózy, prípadne po návrate detí z prázdnin či dlhodobejšej PN).
O vykonaní preventívnej prehliadky a o jej výsledku zapíše triedny učiteľ záznam do triednej knihy.
Všami napadnuté dieťa prekonáva prenosné ochorenie a dieťa s prenosným ochorením sa musí liečiť a nesmie navštevovať kolektívne zariadenie.
O liečbe zo zavšivenia alebo s tým súvisiacich sekundárnych kožných ochorení a o dočasnom vyradení dieťaťa z kolektívu rozhoduje príslušný lekár.
V prípade rozšírenia pedikulózy v predškolskom príp. školskom zariadení, vedenie školy je povinné konzultovať situáciu s regionálnym úradom verejného zdravotníctva a prijať odporúčané opatrenia.
13. Plán opatrení pre prípad mimoriadnych udalostí a havárií, vrátane telefónnych čísel tiesňových volaní a zoznamu najdôležitejších inštitúcií
V prípade vzniku mimoriadnej epidemiologickej situácie je za materskú školu zodpovedná kontaktná osoba Mária Baštugová, tel. 0908208769, mstrencianskatepla@centrum.sk
/ riaditeľka materskej školy/
Prostredníctvom nej sa v spolupráci a na základe vydaných opatrení RÚVZ so sídlom v Trenčíne zabezpečujú potrebné aktivity: informovanosť rodičov, spolupráca s lekármi primárnej starostlivosti pre deti a dospelých, výkon ohniskovej dezinfekcie a iné. Aj v prípade iných mimoriadnych udalostí je zodpovednou a kontaktnou osobou riaditeľka materskej školy.
Telefónne čísla tiesňových volaní:
Rýchla lekárska pomoc 112/155
RÚVZ Trenčín 032/6509520
Požiarny útvar 112/150
Policajný zbor 112/158
k4. Uplatňovanie zákona NR SR č.377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení zákona č. 465/2005 Z. z.
V materskej škole sa rešpektuje zákaz fajčenia. Na vstupe do budovy je umiestnené na viditeľnom mieste bezpečnostné a zdravotné označenie zákazu fajčenia.
Zamestnávateľ kontroluje zamestnancov.
Danka Ďuriačová
riaditeľka MŠ